"İki türlü acı vardır, seni güçlendiren acı ve sana acı çektirmekten başka bir işe yaramayan boş acı. Boş şeylere sabrım yoktur." - Frank Underwood

Modern Family

- 4. sezon 14. bölüm
A Slight at the Opera
Reklamı Geç


Çeviri Notları:
Bu bölüm gırla kelime oyunu yapılmış. Hepsini elimden geldiğince anlayabileceğiniz şekilde çevirdim fakat belki anlaşılmaz diye düşündüğüm 3 tanesini detaylı açıklamak istiyorum.

Gecikmeyelim de, önce Hristiyan Diyor'a uğrayalım. - Daha Donla Kalan'a uğrayacağım:

Bu iki espride de Yiğit Özgür'ün çok bilinen şu karikatüründen yararlandım: http://karikaturdelisi.blogspot.com/2011/07/donla-kalan-sener.html

Ama Gloria'nın tam olarak ne dediğini de açıklayayım. İlk cümlede şöyle diyor: We can't be late, or there won't be any dry ice in the house. Alex'le dışarı çıkacaklarken "geç kalırsak kuru buz kalmaz" demek istiyor aslında. Fakat "dry ice in the house" Gloria'nın aksanıyla birlikte fonetik olarak "dry eyes in the house" olarak anlaşılıyor. "Not a dry eye in the house" da kendi başına bir deyiş. "Herkes çok üzülür, ağlamayan kalmaz" falan denmiş gibi oluyor yani. Alex orada Gloria'nın kelime oyunlu espri yaptığını sanıyor ama yanılıyor tabii. :)

Daha Donla Kalan'a uğrayacağım: Burada da dediği "Dee Cho must go on." Dhe Cho, ondan önceki cümlede söylediği isimlerden biriydi. Dee Cho da fonetik olarak "The Show"a benziyor. Yani o cümlede Gloria aslında "Dhe Cho'nun adı daha uzun" gibisinden bir şey derken fonetik olarak o cümle "The show must go on" olarak anlaşılıyor. Yani şu çok bilinen "şov devam etmeli" muhabbeti. Alex Gloria'nın yine cinas yaptığını sanıyor ama ikinci kez yanılıyor. :)

-------------

Chad Treadwell: Eskiden golf külüplerine zencilerin, yahudilerin vs. girilmesine izin verilmiyormuş. Pepper'ın babasının ismi de tam bir Musevi ismi olduğu için kimliğinin tanınmaması adına böyle bir isim kullanırmış.
Modern Family Modern Family Dizinin profil sayfasına git. Dizinin Facebook Fan Sayfası Henüz bir fan sayfası eklenmemiş. Facebook'ta bu diziye ait bir fan sayfanız varsa bize yazın. Sayfanıza bağlantı verelim.

/ Dizinin diğer bölümleri

Hata bildir!
Altyazı Kaynağı: Divxplanet

Bölüm hakkında ne dediler?

Yorum yazmak için üye girişi yapmanız gerekiyor.

- Yorumlar yükleniyor. Lütfen bekleyiniz...


  • Bu haftanın popüler dizileri
  • The Punisher The Punisher 2. sezon 1. bölüm
  • Shameless Shameless 9. sezon 8. bölüm
  • Supernatural Supernatural 14. sezon 10. bölüm
  • The Big Bang Theory The Big Bang Theory 12. sezon 13. bölüm